Skup aktivnosti, odluka i mjera kojima se mora težiti postizanju sprječavanja nastanka otpada, smanjivanju količine nastalog otpada kao i smanjivanju ukupnog djelovanja otpada na okoliš.
Gospodarenje otpadom je skup aktivnosti, odluka i mjera kojima se mora težiti postizanju sprječavanja nastanka otpada, smanjivanju količine nastalog otpada kao i smanjivanju ukupnog djelovanja otpada na okoliš. Gospodarenje otpadom također podrazumijeva skup aktivnosti, odluka i mjera za postizanje što učinkovitijeg sakupljanja, prijevoza, oporaba, obrada i konačnog zbrinjavanja otpada.
Gospodarenje otpadom se obavezno mora provoditi na način da se ne dovede u opasnost ljudsko zdravlje, a posebno se mora voditi računa o svim postupcima kako bi se izbjegli rizici: onečiščenje mora, voda, tla i zraka, pojava prekogranične buke, pojave neugodnih mirisa, ugrožavanje biljnog i životinjsog svijeta, nastajanja požara ili eksplozija.
Gospodarenje otpadom temelji se na uvažavanju načela zaštite okoliša propisanih zakonom kojim se uređuje zaštita okoliša i pravnom stečevinom Europske unije, načelima međunarodnog prava zaštite okoliša te znanstvenih spoznaja, najbolje svjetske prakse i pravila struke, a osobito na sljedećim načelima:
Proizvođač proizvoda od kojeg nastaje otpad, odnosno proizvođač otpada snosi troškove gospodarenja tim otpadom.
Sprječavanje nastanka otpada najvažniji je korak u pravilnom gospodarenju otpadom. Potom slijedi priprema za ponovnu uporabu, recikliranje i drugi postupci oporabe. Postupak zbrinjavanja otpada predstavlja zadnji i neprihvatljivi postupak gospodarenja otpadom.